Volontärbyrån visar statistik

Läser i Volontärbyråns undersökning från november 2011 att på 10-i-toppintressen hamnar barn och ungdomsfrågor i topp med 50%.

Volontärbarometern visar år efter år att volontärer mår bra av att engagera sig. Folkhälsan förbättras genom volontärengagemang anser 40 % av de tillfrågade.

Volontärerna består av 80% kvinnor och 20% män. 76% är mellan 18-35 år gamla.

Eftersom också män förtjänar att må bra rekommenderar vi på Kids Future att fler män hjälper oss i vårt arbete. Till exempel genom att bli medlem i Kids Future.

Det kostar 150 kr att bli stödjande medlem i Kids Future. Familjeavgiften är 200 kr medan företag betalar 450 kr. Medlemsavgiften betalas in på vårt bankgironummer: 5592-6984. Skicka samtidigt ett mail till info@kidsfuture.se med fullständigt namn, adress, tel-nr och epostadress.

Är du nyfiken kan du läsa hela rapporten från Volontärbyrån: Volontarbarometern

This entry was posted in Mänskliga rättigheter, Nyheter and tagged , . Bookmark the permalink.